Suplementy dla kobiet i dla mężczyzn- czy i dlaczego warto dostosowywać suplementację do płci?

Suplementy diety od wielu lat zyskują na popularności. Mowa tutaj nie tylko o witaminach i minerałach oraz innych preparatach wspomagających zdrowie, ponieważ tyczy się to również suplementów, które zwiększają skuteczność treningów. Szczególnie to ostatnie przez długi czas wydawało się być wyłącznie domeną mężczyzn, jednak w ostatnim czasie wiele się zmieniło. Kobiety coraz częściej ćwiczą nie tylko w celu zgubienia zbędnych kilogramów, ale także po to, by wyrzeźbić mięśnie i zwiększyć swoją wytrzymałość. W związku z tym podobieństwa między obiema płciami zdają się występować niemalże na każdym kroku. Nie oznacza to jednak, że możemy zupełnie zapomnieć o różnicach. Na poziomie fizjologii odmienności te są widoczne od samego początku istnienia człowieka, a zignorowanie ich podczas układania zbilansowanej diety na pewno nie doprowadzi do niczego dobrego i spowolni osiąganie postawionych sobie celów.

Suplementowanie witamin i minerałów u kobiet i u mężczyzn znacznie się różni. Pierwsza, zasadnicza różnica dotyczy zapotrzebowanie kalorycznego. Mężczyzna zawsze będzie potrzebował dostarczania więcej kilokalorii do organizmu, aniżeli kobieta o tej samej wadze i poziomie aktywności fizycznej. Sprawia to, że również ilość spożywanych składników odżywczych będzie się w tym przypadku różnić. Preparaty dedykowane kobietom zawierają zwykle większą dawkę witamin z grupy B, które dbają o prawidłową przemianę materii oraz o piękną cerę, włosy i paznokcie. Szczególnie ważna jest dla kobiet witamina B9, wspierająca płodność i prawidłowy rozwój dziecka w łonie matki. Ponadto w suplementach tych zawarta jest podwyższona dawka żelaza, co ma na celu regulację produkcji krwinek czerwonych, która zaburzana jest w czasie cyklu miesiączkowego i intensywnego krwawienia. Często również dodaje się do nich ekstrakty ze skrzypu polnego, pokrzywy czy siemienia lnianego, które korzystnie wpływają na kondycję włosów i sprawiają, że stają się one gęste, mocne oraz błyszczące. Tym, co różni kobiety od mężczyzn jest też grubość skóry. U płci pięknej jest ona cieńsza, przez co szybciej widoczne są na niej oznaki starzenia. Warto więc suplementować substancje o właściwościach antyoksydacyjnych, takie jak ekstrakty z zielonej herbaty, jagód goi, selen czy acerolę.

Mężczyźni cechują się większym zapotrzebowaniem kalorycznym i tym na wartości odżywcze, dlatego suplementy dla nich przeznaczone muszą zawierać wyższe wartości niektórych składników. Najlepiej, by korzystnie wpływały one na potencję, gdyż takie wsparcie zawsze się przyda. Właściwości takie posiada na przykład L – Arginina, Tribulus, Maca, cynk, Epimedium czy żeń – szeń. Poza tym płeć ta wymaga zwykle posiadania większej siły fizycznej, dlatego doskonałym rozwiązaniem jest wsparcie mięśni i stawów za pomocą suplementacji. Warto więc spożywać preparaty bogate w białko, zarówno to zwierzęce, jak i roślinne oraz środki zawierające kolagen.