Suplementacja a zbilansowana dieta

Suplementy diety zdecydowanie zawładnęły światem już jakiś czas temu. Spokojnie można by stwierdzić, że niewiele jest osób, które nigdy nie stosowały żadnych tego typu preparatów. W większości wiemy, jak należy je stosować, do czego służą i jakie mogą być ewentualne działania niepożądane w skrajnych sytuacjach. Wciąż jednak zdarzają się przypadki, że ktoś zajada się suplementami diety jak cukierkami, ponieważ wychodzi z założenia, że „to takie nieszkodliwe, przecież to tylko witaminka, a im ich więcej, tym lepiej”. Niestety, jest to niezwykle mylne stwierdzenie, które może nieść ze sobą fatalne skutki.

Spożywanie suplementów diety przynosi wiele korzyści, ale zbyt duże ich ilości powodują odwrotne skutki. Stosując na przykład witaminy, pamiętać musimy, że ich nadmiar może odkładać się w organizmie, powodując mniej lub bardziej poważne problemy z układem pokarmowym, a także różnego rodzaju wysypki i inne reakcje alergiczne. Nie jest to oczywiście reguła, gdyż istnieją witaminy, takie jak witamina C, których nadmiar jest wydalany, dlatego nie dochodzi tutaj do przedawkowania, jednakże nie oznacza to, że możemy bezkarnie „faszerować się” tą substancją. Wszystko, co robimy, róbmy z głową, także w kwestii wspierania zdrowia. Na opakowaniach tego typu preparatów zwykle podane są dawki dzienne, których nie należy przekraczać. Zdarza się, że mimo wszystko to robimy, myśląc, że w ten sposób uchronimy się od niedoborów spowodowanych jedzeniem zbyt małej ilości wartościowej żywności typu owoce, warzywa, kasze i tym podobne. Należy pamiętać, że żadne suplementy, nawet te zupełnie naturalne, nie są w stanie zastąpić nam zbilansowanej diety. To właśnie ona powinna stanowić bazę zdrowego trybu życia i na jej podstawie możemy dobierać odpowiednie suplementy. Nie można więc zapominać o jedzeniu warzyw, owoców i produktów pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego, nawet jeśli jesteśmy na odchudzającej diecie i ograniczamy kalorie. Częściowa lub zupełna eliminacja produktów szkodliwych dla naszego zdrowia, takich jak cukier, przetworzona żywność czy alkohol z pewnością przyczyni się do poprawy naszego zdrowia, nie powodując przy tym ubytków w dziennej dawce wartości odżywczych. Jeśli natomiast pozbędziemy się także tego, co zdrowe, żadna suplementacja nie będzie w stanie pomóc nam w zachowaniu zdrowia. Jest ona jedynie wsparciem, które uzupełnia potrzebne substancje, nie może jednak stanowić podstawy naszej diety. Oznacza to, że absolutnie nie możemy głodzić się i rekompensować to organizmowi poprzez dostarczenie mu witamin i minerałów w postaci tabletek, gdyż nie jesteśmy w stanie oszukać go do tego stopnia. Stosowanie suplementów ma największy sens w sytuacjach, gdy mimo starań, nie jesteśmy w stanie dostarczyć sobie wszystkie, czego nam trzeba lub gdy nasze zapotrzebowanie na wartości odżywcze wzrasta, na przykład podczas przeziębienia lub zmiany pory roku.

Podobnie jest w kwestii suplementacji podczas trenowania. Samo spożywanie suplementów takich jak odżywki białkowe, boostery treningu czy węglowodany jest niezwykle korzystne dla każdego, kto pragnie osiągnąć sukces w sporcie, gdyż zapewnia to odpowiednią regenerację ciała i jego wytrzymałość. Jednak jeśli na przykład zastępujemy posiłek potreningowy białkiem w postaci suplementu diety, staje się to niezdrowe. W ten sposób nie dostarczymy organizmowi wszystkiego, czego mu trzeba, a jedynie tego część. Oprócz tego typu preparatów warto więc wzbogacić swoją dietę o wartościowe produkty, takie jak nabiał, warzywa i kasze.

Fakt, że suplementy diety nigdy nie zastąpią nam odpowiednio dobranej diety nie oznacza, że samo stosowanie takich preparatów jest złe. Wręcz przeciwnie – w ciągu wielu lat badań mieliśmy okazję przekonać się, że niesie to ze sobą mnóstwo korzyści, szczególnie w czasach, gdy spożywana przez nas żywność jest tak przetworzona, że nie posiada niemalże żadnych wartości odżywczych. W takich przypadkach suplementy doskonale uzupełnią wszelkie braki, poprawiając w ten sposób naszą ogólną kondycję oraz samopoczucie. Suplementacja, która dobrana jest do naszych potrzeb, przyniesie pozytywne skutki zawsze, jeśli będziemy stosować się do zaleceń, podanych często na opakowaniu. Oprócz tego preparaty takie podniosą naszą świadomość na temat wartości odżywczych, dzięki czemu być może nauczymy się odpowiednio dbać o siebie.